Cyfrowi nomadzi − przygotuj hotel dla Gości, którzy pracują zdalnie i podróżują
Dowiedz się więcej

Pracują, podróżują, zwiedzają i są nieustannie mobilni. Tak wygląda rytm funkcjonowania coraz większej liczby pracowników, którzy łączą pracę zdalną z pasją podróżowania. Nazywani od lat cyfrowymi nomadami dziś realizują w pełni definicję work-life balance rozmywając jednocześnie pojęcie bycia w pracy. Jak przygotować swój obiekt dla dobrze zarabiających specjalistów, którzy często decydują się na najem długoterminowy?  

Covid nauczył nas pracy zdalnej

Pandemia koronawirusa była z nami przez niemal dwa lata. W tym czasie blisko 40 proc. osób pracowało zdalnie, co miało być sposobem na zatrzymanie wirusa. Szybko okazało się jednak, że nowy styl wykonywania obowiązków służbowych stał się powszechny również w momentach znoszenia restrykcji, a wielu pracowników do dziś pozostaje w trybie home office. Według badań, aż 86 proc. respondentów deklaruje, że chciałoby nadal pracować zdalnie lub hybrydowo. Pytani podkreślają, że chodzi nie tylko o wygodę, ale o logistyczną ekonomię. Dzięki tej formie zatrudnienia nie poświęcają czasu na dojazd do biur i mogą komfortowo wykonywać swoje obowiązku w zaciszu własnego domu.  

Inaczej kwestię pracy zdalnej postrzegają jednak niektórzy pracodawcy, dla których ten tryb oznacza obniżenie efektywności oraz mniejszy wpływ na egzekwowanie obowiązków. Wiele nowoczesnych i rozwiniętych technologicznie przedsiębiorstw deklaruje, że zamierza jak najszybciej ściągać swoich pracowników do biura. W odpowiedzi na te oświadczenia wiele osób szuka nowego pracodawcy, który akceptuje home office.

Cyfrowi nomadzi − nowa grupa docelowa

Wśród pracowników wybierających świadomie pracę w trybie zdalnym zawiązuje się coraz większa grupa tzw. cyfrowych nomadów. Chociaż to określenie funkcjonuje już od blisko dekady, to właśnie w czasach pandemii zyskało największą popularność. Określa się tym mianem ludzi, którzy łączą pracę zawodową z pasją do podróżowania. Warunki pracy, oferowane w popandemicznej rzeczywistości umożliwiają wielu osobom podróżowanie z laptopem po całym świecie. Dotychczas ten styl życia był zarezerwowany głównie dla freelancerów, pracowników kreatywnych czy programistów. Cyfrowi wędrowcy rzadko wykonują obowiązki służbowe w określonych godzinach, a swój czas pracy regulują zazwyczaj zadaniowością i efektywnością.  

Wspólna grupa w popularnych mediach społecznościowych zgromadziła do tej pory blisko 15 tys. obserwujących, dla których nowy styl pracy jest z pewnością bardzo inspirujący. Jak przekonuje autorka najpopularniejszego bloga o cyfrowych nomadach − struktura wędrownych pracowników nie jest wcale jednolita. Największa liczba obserwujących mieści się w przedziale wiekowym 45-55 lat i nie są to wyłącznie programiści. Wydaje się, że cyfrowym wędrowcem może zostać dzisiaj każdy, kto może sobie pozwolić na elastyczny sposób wykonywania pracy. Współcześni nomadzi mają jednak swoje specjalne oczekiwania. Czego poszukują i jakie warunki sprawiają, że wybierają określony rodzaj obiektu hotelowego?  

Komfort tak, luksus niekoniecznie

Nowa grupa docelowa, jaką są cyfrowi nomadzi to osoby o różnych dochodach. Większość z nich, podczas podróży łączonej z pracą, nie szuka jednak luksusu, na jaki pozwalają sobie np. w czasie urlopu. Jest jednak kilka wytycznych, które sprawiają, że podróżujący z laptopem pod ręką wybierają określone obiekty.  

Coworking czy przestrzeń zamknięta?

Już od dawna wiele obiektów hotelowych sprzyja osobom, które będąc w podróży, potrzebują miejsca do pracy. Służą do tego zazwyczaj otwarte przestrzenie z dostępem do internetu, kawiarni, wygodnych stołów i krzeseł. Cyfrowi nomadzi potrzebują jednak prywatności ze względu na wydłużony czas pobytu.  

W dobrze przygotowanym pokoju powinny się m.in. znajdować:  

  • wygodne biurka i fotele
  • dobrze rozplanowane gniazdka, umożliwiające swobodny dostęp do prądu (również przez USB) 
  • kilka źródeł światła odpowiednią doświetlających przestrzeń, również w późnych godzinach wieczornych  
  • nieograniczony, szybki dostęp do internetu bez limitu danych

Sprzyjające technologie

Osoby łączące pracę z podróżami to zazwyczaj ludzie o wysokich kompetencjach cyfrowych. Cenią sobie niezależność i możliwość samodzielnego dostosowywania usług bez konieczności meldowania się w recepcji.

Elementami wpływającymi na komfort ich pobytu są takie rozwiązania technologiczne, jak: 

Oferta dla cyfrowych nomadów

Posiadając w swoim obiekcie chociaż część powyższych udogodnień można stworzyć specjalnie dedykowaną ofertę pobytu dla Gości, którzy będą mogli połączyć podróż z pracą zawodową. Z pewnością warto wykorzystać do tego wszelkie zalety lokalizacji hotelu i dostępne w pobliżu atrakcje, które mogą się okazać zachęcające dla potencjalnych Gości.  

Dobrze skrojona oferta powinna być przygotowana pod względem:  

  • dostępnych udogodnień dla Gości realizujących obowiązki zawodowe
  • cenowym (uwzględniając długość pobytu z okresem minimalnym)
  • dostępnych atrakcji (wycieczki, interesujące obiekty, miejsca wartościowe historycznie i geograficznie)  

Wiele wskazuje na to, że trend łączenia pracy z pasją do podróżowania dopiero się rozwija. Na pewno do tej coraz popularniejszej grupy osób będą co jakiś czas dołączać pracownicy zdalni, którzy w celu urozmaicenia zawodowych doświadczeń zdecydują się chwilowo zmienić otoczenie i pracować w innym miejscu. Warto zatem postawić na tę grupę docelową i zaplanować w hotelu odpowiednie udogodnienia, które zachęcą cyfrowych nomadów do rezerwacji pobytu. W szczególności dotyczy to obiektów znajdujących się w atrakcyjnej, turystycznej okolicy.