Komercyjne usługi SPA dla ozdrowieńców sposobem na ratowanie przychodów w hotelach?
Dowiedz się więcej

Trzecia fala pandemii koronawirusa okazała się najbardziej zjadliwą z dotychczasowych. Początek wiosny przyniósł rekordowe liczby zakażeń i zgonów. Jednocześnie jednak rośnie liczba ozdrowieńców, którzy potrzebują pokowidowej rehabilitacji. To nowa szansa dla branży hotelarskiej, której zaplecze idealnie nadaje się do świadczenia nowego rodzaju usług zdrowotnych.

Zmiana, która uzdrowi branżę?

20 marca po raz kolejny zostały wprowadzone tzw. rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Częściowo otwarta branża hotelarska znów musiała zamknąć swoje drzwi przed gośćmi. Zmiany zostały wprowadzone tak jak dotychczas, z dnia na dzień bez żadnych uprzedzeń. Wielu przedsiębiorców zostało w ten sposób skazanych na straty związane z zakupem towarów, które nie zostaną skonsumowane. Po raz kolejny pojawiły się przy tej okazji również informacje o zbiorowych pozwach, jednak formalnie żaden dokument nie został sporządzony. Ostatnio taki krok zapowiadali hotelarze z województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak jedynym dokumentem jaki dotychczas złożyli w kancelarii Prezesa Rady Ministrów było wezwanie do wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Przez ostatnie miesiące wielu przedsiębiorców szukało także sposobu na obejście restrykcji i chociaż częściowe odrobienie strat. Zniechęcały ich do tego wysokie kary i perspektywa utracenia wsparcia z tarcz antykryzysowych. Niespodziewanie jednak w ostatnim czasie pojawia się nowa szansa na to, żeby chociaż częściowo wypełnić swój hotel gośćmi. Jest to zupełnie legalna forma działalności, która polega na świadczeniu usług rehabilitacyjnych wszystkim, którzy zakażenie koronawirusem mają za sobą. 

Rozwijająca się pandemia, oprócz wysokiej liczby zakażonych to także dane o ozdrowieńcach. Aktualnie jest ich w Polsce prawie 2 miliony. Większość z tych osób potrzebuje specjalistycznej rehabilitacji, która pozwoli im odbudować i wzmocnić organizm. Wbrew pozorom, do świadczenia nowego typu usług nie trzeba wielkich nakładów i kosztownych inwestycji. Najważniejsze okazuje się zbudowanie zespołu, który zrealizuje zabiegi zlecone przez lekarzy specjalistów.

Rehabilitacja w hotelu?

Już w ubiegłym roku wiele obiektów w miejscowościach sanatoryjnych wprowadziło do oferty turnusy dla ozdrowieńców. Wielu przedsiębiorców przyznaje, że zbudowanie nowej oferty nie zajęło dłużej niż miesiąc. Kluczowe okazało się nawiązanie kontaktu z przychodniami i klinikami, które odsyłały na zabiegi swoich pacjentów. Drugim etapem było doposażenie sal zabiegowych i pozyskanie podstawowego sprzętu rehabilitacyjnego. Na końcu pozostały tylko prace związane ze zmianą strategii komunikacyjnej i zabezpieczenie wrażliwych danych należących do pacjentów. W ten sposób miejscowości sanatoryjne zaczęły odżywać i zapełniać się ozdrowieńcami. 

Przyczyniło się do tego również ponowne otwarcie samych obiektów sanatoryjnych, które od 11 marca mogą w reżimie sanitarnym znów przyjmować pacjentów. Jednak dla większości zainteresowanych wyjazd do miejscowości uzdrowiskowej wiąże się często z długą i kosztowną podróżą. Dlatego rosnącym zainteresowaniem cieszą się również obiekty, które świadczą podobne usługi w pobliżu dużych miast. Dotychczas puste i niezagospodarowane obiekty Wellness & SPA przekształcają się w pełni funkcjonalne gabinety zabiegowe. Hotelowe zaplecze noclegowe, gastronomiczne i sportowo-rekreacyjne okazuje się idealne do świadczenia usług zdrowotnych, które będą się cieszyły coraz większym zainteresowaniem.

Rehabilitacja i rekreacja

Zabiegi oferowane w ramach rehabilitacji pokowidowej nie wymagają wbrew pozorom dużego zasobu sprzętowego i personalnego. Wielu lekarzy wskazuje na to, że do odbudowania formy sprzed choroby najważniejsza jest poprawa:

  • wydolności krążeniowej i wysiłkowej,
  • sprawności oddechowej i wzmocnienie siły mięśni,
  • ogólnej sprawności fizycznej,
  • ogólnego stanu zdrowia i wzmocnienie odporności.
Każdy pacjent, zanim zostanie poddany zabiegom – musi zostać zbadany przez lekarza. Dopiero po ocenie stanu zdrowia, zleca się konkretne zabiegi i określa długość ich trwania. Przy rehabilitacji pokowidowej nie stosuje się praktycznie żadnych zabiegów inwazyjnych. Większość z nich opiera się ćwiczeniach fizycznych, które m.in. mogą odbywać się w basenie czy przy użyciu sprzętu sportowego (orbitrek, rower stacjonarny, bieżnia). Niezbędny będzie jednak nadzór wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który przygotuje profesjonalny plan treningowy dla indywidualnego pacjenta. Skuteczna rehabilitacja jest przede wszystkim procesem długotrwałym i powinna trwać nie krócej niż 14 dni. Wymaga to także zapewnienia wszelkich potrzeb bytowych, które zagwarantują pacjentom komfortowy pobyt i szybki powrót do zdrowia.