Jak stworzyć plan marketingowy dla hotelu?
Dowiedz się więcej

W dzisiejszych czasach marketing jest nieodłączną częścią funkcjonowania biznesu i jego rozwoju. Warto jednak zaznaczyć, że marketing to nie jest tylko i wyłącznie założenie strony na Facebooku. Słowo to oznacza szereg zaplanowanych i połączonych ze sobą działań, które zwiększą popularność obiektu i pomogą generować większy zysk. Dlaczego jeszcze hotele potrzebują wdrożyć działania marketingowe do swojej strategii? 

Różne oblicza marketingu

Serfując po internecie, można się spotkać z takimi frazami, jak: content marketing, digital marketing, social media marketing czy też account based marketing. Przedrostek „marketing” jasno definiuje na czym dana gałąź opiera swoje główne działania. 

Patrząc na powyższy przykład − content marketing, zwany także jako marketing treści, skupia się na pozycjonowaniu danego hotelu m.in. poprzez pisanie treści na bloga. Ten z kolei mocno się łączy z SEO, czyli optymalizacją tekstu, aby content mógł się pojawić możliwie jak najwyżej w wyszukiwarkach Google, Bing czy też Yahoo. Jest to darmowe działanie, które nazywamy organicznym. Płatnym rozwiązaniem z kolei jest SEM, czyli reklama w wyszukiwarce. Napisany tekst można skracać i wielokrotnie wykorzystywać w komunikacji w mediach społecznościowych. Tak wyglądają przykłady powszechnych działań marketingowych.  

Marketing to nie tylko internet. To wyłącznie jego duża część, którą warto zaimplementować ze względu na rosnący trend aktywnych użytkowników. Istotnym z punktu widzenia hoteli może być także dobrze dobrana identyfikacja wizualna i związane z nią zasoby tj. banery, potykacze czy też reklama drukowana. Z pewnością warto postawić na tego typu rozwiązania, które wyeksponują markę hotelu tuż przy wejściu do obiektu oraz w jego wnętrzu.   

Kluczowym wnioskiem z tego akapitu jest to, że bez względu na specyfikę danego kanału marketingowego, warto zadbać o ich wzajemne przenikanie i kolaborację międzykanałową.

Plan marketingowy dla hotelu − krok po kroku

Dobry plan marketingowy powinien działać zgodnie z zasadą SMART. Każda literka w akronimie ma swoje znaczenie i jest ona ważna w kontekście tworzenia planu. Specific (sprecyzowany), Measurable (mierzalny), Attractive (atrakcyjny), Realistic (realny) oraz Time-based, czyli określony w czasie. Te pięć reguł pozwoli stworzyć konkretne narzędzie do planowania i monitorowania swoich działań. 

1. Do kogo adresujesz swoją komunikację?

W marketingu kluczowe jest, aby sprecyzować do kogo konkretnie chcemy dotrzeć ze swoim komunikatem. W związku z tym, ważne jest, aby stworzyć tzw. Target Group, czyli grupę docelową hotelu. Pomogą w tym następujące pytania. Kto jest Twoim klientem? Do kogo skierowana jest oferta hotelu? Jakie ta osoba ma zainteresowania? Skąd ona jest? Co lubi robić w wolnym czasie? Czy Twój odbiorca korzysta z Internetu? Szereg otwartych pytań pozwoli Ci doprecyzować obraz adresata, do którego należy dobrać odpowiedni język, formę i kanały komunikacji 

2. Jaki jest Twój cel?

Warto również określić cel jaki chcesz osiągnąć np. wzrost rezerwacji w hotelu o 10% względem ubiegłego kwartału. Rolą marketingu jest jego realizacja poprzez odpowiednio dobrane narzędzia i działania. Co więcej, w określeniu celu można wykorzystać wcześniej wspomniane pojęcie SMART 

3. Jak go osiągniesz?

Teraz pora na stworzenie strategii, która przybliży Cię do celu. Jest ona swojego rodzaju ścieżką, która składa się małych kroków-punktów do wykonania. Takie punkty określamy jako KPIs (Key Performance Indicators). to wskaźniki, które określają skuteczność prowadzonych działań. W skrócie  większy cel rozbijany jest na kilka mniejszych, które pomogą go zrealizować. Strategia może być zarówno krótkoterminowa, jak i długoterminowa. Określenie czasu pomoże dobrać odpowiednie narzędzia. Podczas budowania strategii nie zapomnij o Analizie SWOT przydatnym narzędziu, które pozwoli Ci określić mocne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia poszczególnych operacji. 

Dobre praktyki budowania planu

Mamy dla Ciebie kilka wartościowych tipów i gotowych rozwiązań, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas przy opracowaniu planu marketingowego. 

✔ Korzystaj z tego, co już masz

Twoje zasoby mogą być cennym skarbem podczas wdrażania działań marketingowych. Wszelkie opisy, treści, rekomendacje Gości czy zdjęcia hotelu już same w sobie contentem. Może należy je przeformułować na język, którego używa Twoja grupa docelowa? Czy na pewno one aktualne? Rozpatrz możliwe opcje i dostosuj je pod odpowiedni format.  

✔ Planuj, automatyzuj, mierz

Zacznij od stworzenia wizji planu marketingowego i wygeneruj jak najwięcej pomysłów na jego realizację. Warto również zaplanować treści na blogu i w social mediach. Wykorzystaj to, że platformy takie jak Facebook czy Twitter umożliwiają planowanie postów. Dzięki temu jednorazowo możesz dodać wpisy na dłuższy okres czasu i przejść do kolejnych działań. To samo tyczy się automatycznej wysyłki newslettera. W tym przypadku możesz skorzystać z rozwiązania do automatycznej wysyłki wiadomości Marketing Automation. Kluczową kwestią jest także regularne i wnikliwe analizowanie statystyk hotelu. To bardzo cenny drogowskaz, który jasno pokazuje czy plan przybliża Cię do celu. Co jeśli jednak jest inaczej?   

✔ Zmień strategię, jeśli obecna nie przynosi odpowiednich rezultatów

Nie bój się zmian. Trzeba być na nie gotowym. Jeżeli dane działanie w planie marketingowym nie przenosi pożądanych efektów, warto zastanowić się dlaczego. Być może publikacje nie idą w godzinach, w których Twoja grupa docelowa jest aktywna? A może po prostu nie to treści, które trafiają do grupy docelowej? Bądź na bieżąco z panelami analitycznymi kanałów, które wykorzystujesz w swoim planie. 

Plan marketingowy jest narzędziem, które sprawi, że więcej osób dowie się o Twoim hotelu co w efekcie przyniesie większą ilość rezerwacji. Pamiętaj: aby tak się stało, najpierw musisz włożyć dużo wysiłku w zrozumienie jaki jest idealny klient Twojego hotelu i odpowiednio do tej wiedzy prowadzić działania marketingowe. Powodzenia!