Pomysły na ofertę hotelową w I kwartale 2023 r.
Dowiedz się więcej

I kwartał nowego roku, czyli okres od początku stycznia do końca marca to czas wielu wydarzeń kalendarzowych. Każda z okazji może być dobrym powodem do wyjazdów i specjalnych pakietów hotelowych. Dotyczy to nie tylko popularnych świąt czy wolnych od nauki ferii, ale także niepopularnych wydarzeń, które będą świetną bazą do real time marketingu. Na jakie okazje warto zwrócić uwagę i jak przygotować swoją ofertę na początek nowego roku? Poniżej kilka inspiracji.

I kwartał − pierwsza szansa

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2022 rok − w pierwszym kwartale obiekty noclegowe zrealizowały blisko 6 000 000 noclegów. W ujęciu rocznym to jednak i tak najskromniejszy okres dla branży hotelarskiej. Wyjątkami są niektóre terminy, w których istnieje szansa na większe obłożenie. Jak się do nich przygotować i jak dostosować własną ofertę, aby odróżnić się od konkurencji?

Trzech Króli − długi weekend

Dodatkowym, wolnym dniem od pracy, który przypada 6 stycznia, Polacy cieszą się zaledwie od 2011 roku. Tego dnia organizowane są w wielu miastach orszaki Trzech Króli lub publiczne jasełka. W tym roku święto wypada w piątek, co sprawia, że będzie to pierwszy długi weekend w nowym roku. Dla wielu osób może to być świetna okazja do dodatkowego wypoczynku.

Warto pamiętać, że wiele europejskich krajów również korzysta wtedy z dodatkowego dnia wolnego. Jak pokazują dane − w tym czasie Polacy podróżują po kraju, szukając chwili wytchnienia − głównie w górskich miejscowościach. Na ten czas warto przygotować specjalne pakiety pobytowe, które w tym przypadku obejmą trzydniowy okres. Potencjalni Goście z pewnością będą szukać ofert dających im odpoczynek po świątecznym biesiadowaniu. Atrakcyjne mogą się okazać wszelkie aktywności fizyczne czy też zabiegi przyrodolecznicze. 

omysły na ofertę hotelową w I kwartale 2023 r.

Ferie zimowe 2023

To pierwsza, dłuższa przerwa, która wypada w połowie roku szkolnego. W tym czasie na atrakcyjny wypoczynek liczy aż 4,6 mln uczniów w całej Polsce. W związku z tak dużą liczbą i krótkim okresem − ferie zimowe odbywają się w różnych terminach dla wybranych województw. W tym roku będą się one odbywały według następującego harmonogramu:

  • 16−29 stycznia 2023 województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 23 stycznia − 5 lutego 2023 województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia − 12 lutego 2023 województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 13−26 lutego 2023 województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Jak przewidują synoptycy, wraz z początkiem ferii powróci do nas zima, a temperatury będą sprzyjały utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej. Ten okres to przede wszystkim zimowe pobyty w górach, gdzie można korzystać ze stoków i wyciągów narciarskich. Chociaż wiele obiektów już teraz ma spore obłożenie na okres ferii to zgodnie z tegorocznym trendem − wiele osób czeka z rezerwacjami do ostatniej chwili. Może się to jednak okazać błędem, bo ze względu spodziewany ruch ciężko będzie znaleźć w połowie stycznia wolne pokoje w dogodnej lokalizacji.

Dzień Babci i Dziadka

To ostatnia dobra okazja w styczniu, aby zaoferować Gościom atrakcyjną ofertę na specjalną okazję. Babcie, które 21 stycznia obchodzą swoje jedyne święto w roku oraz dziadkowie świętujący dzień później − coraz częściej są obdarowywani różnego rodzaju bonami i prezentami w formie usługi. Ma to być dla nich specjalny prezent pozwalający odpocząć i zregenerować się w komfortowych warunkach. Korzystając ze wzmożonego ruch feryjnego, warto wypromować swoją ofertę bonów upominkowych, która może się okazać atrakcyjną formą prezentu dla przyjezdnych. Oprócz tygodniowego lub weekendowego pobytu z wyżywieniem − warto zaoferować babciom i dziadkom dodatkowe atrakcje w postaci pakietów zdrowotnych i regeneracyjnych.

Święto Zakochanych − 14 lutego

To dzień, który coraz częściej jest celebrowany poza domem. Niestety tegoroczny układ kalendarzowy nie sprzyja organizacji specjalnych, dedykowanych pobytów, ale poprzedzający święto weekend może być atrakcyjnym pretekstem do wyjazdu dla zakochanych. Warto przygotować w tym czasie dla swoich gości dedykowane pakiety pobytowe, które będą się składały nie tylko z nastrojowo zaaranżowanych przestrzeni, ale także dodatkowych atrakcji w postaci romantycznej kolacji czy wspólnych pobytów w SPA.

W lutym karnawał, a w marcu?

Ostatnią okazją do stworzenia specjalnej oferty w I kwartale roku będą wydarzenia związane z karnawałem. Może to być zarówno sam Tłusty czwartek, w czasie którego Polacy zajadają się wszystkim, co tłuste, słodkie, jak i smaczne oraz odbywające się tydzień później Ostatki. To świetny pomysł, aby zorganizować degustację tradycyjnych wypieków czy też event z pokazami sztucznych ogni lub z innymi, specjalnymi atrakcjami.

O ile tematem przewodnim do 21 lutego będzie karnawał, o tyle w marcu będzie brakowało długich weekendów i specjalnych okazji do wyjazdów. Można to zrekompensować świętami nietypowymi. Światowy Dzień Lasu (21 marca) lub Światowy Dzień Wody (22 marca) mogą być doskonałą inspiracją, aby promować atrakcyjną okolicę hotelu zachęcającą do spacerów, biegów lub kąpieli.

Nietypowe święta − dodatkowa okazja

W I kwartale roku jest również wiele innych wydarzeń i obchodów, które mogą być zarówno pretekstem do stworzenia specjalnej oferty, jak i źródłem real time marketingu w mediach społecznościowych.

O ile trudno znaleźć hotelową atrakcję na Światowy Dzień Drzemki w Pracy, to Światowy Dzień Pizzy może być doskonałą okazją do stworzenia unikalnej atrakcji. Święto najpopularniejszej potrawy na świecie jest obchodzone 17 stycznia w dzień św. Antoniego, który jest we Włoszech patronem piekarzy. Tego dnia organizowane są nie tylko specjalne promocje w lokalach serwujących pizze, ale również coraz bardziej profesjonalne pokazy i szkolenia, w których udział biorą prawdziwi włoscy pizzaiolo.

I kwartał zakończy się zmianą czasu z zimowego na letni (26 marca), co będzie początkiem przygotowań do wzmożonego ruchu w branży hotelarskiej.