Świąteczne wyjazdy Polaków - wraca trend sprzed pandemii

Dowiedz się więcej

Tegoroczne święta, podobnie do poprzednich – Polacy spędzą w towarzystwie wciąż panującej pandemii koronawirusa, która jednak jest pod coraz większą kontrolą. Dzięki temu będziemy mogli wrócić nie tylko do świąt, jakie znamy sprzed dwóch lat, ale także do podróżowania, które w okresie świątecznym jeszcze nigdy nie było tak popularne. Jakie kierunki i oferty są w tym roku najbardziej poszukiwane? Gdzie Polacy wybierają się na świąteczne wyjazdy?

Świąteczne wyjazdy coraz popularniejsze

Tuż przed pandemią aż trzy czwarte Polaków deklarowało, że myśli o turystycznym wyjeździe w okresie świątecznym. Najczęstszymi kierunkami były dotąd polskie, górskie miejscowości, ale chętnie wyjeżdżaliśmy również na krótki, kilkudniowy pobyt za granicę. Z przeprowadzonych badań wynika, że trend świątecznych wyjazdów rósł corocznie o blisko 25 proc. Decydowaliśmy się na taką aktywność głównie ze względu na chęć odpoczynku i ucieczkę od czasochłonnych przygotowań.  

Nie zrezygnowaliśmy jednak z tradycji i poszukiwaliśmy rodzinnych ofert, które zawierały znane świąteczne elementy (wspólna kolacja, jarskie potrawy, ubieranie choinki czy wręczanie prezentów przez św. Mikołaja). Każdego roku wiele zależało przede wszystkim od ułożenia kalendarza i ilości wolnych dni. W tym roku daty szczególnie sprzyjają wyjazdom. Młodzież szkolna może liczyć na prawie dwutygodniową przerwę, która rozpoczyna się już 23 grudnia, a kończy w poniedziałek 3 stycznia. 

Na drodze do normalności

Ubiegłoroczne obostrzenia uniemożliwiły milionom Polaków zrealizowanie jakiejkolwiek turystycznej aktywności. Przedłużone po świętach obostrzenia, które wiązały się z zamknięciem hoteli i stoków narciarskich z pewnością przejdą do historii. W tym roku zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Zdrowia – nie planuje się wprowadzenia żadnych dodatkowych obostrzeń i ograniczeń. Wynika to przede wszystkim z ilości wykonanych szczepień oraz przyjmowaniu przez wiele osób kolejnej dawki, która ma uchronić przed zakażeniem lub złagodzić przebieg choroby.  

Wiele wskazuje również na to, że wiele osób będzie chciało nadrobić ubiegłoroczne zaległości i spędzić okres świąteczny poza domem. Popularne serwisy rezerwacyjne już na początku listopada informowały, że 8 / 10 wyszukiwań dotyczy świątecznego wyjazdu w góry. W tym samym czasie Tatrzańska Izba Gospodarcza informowała, że obłożenie w najpopularniejszych obiektach sięga już 60 proc. Dotyczy to przede wszystkim terminów w okresie Sylwestra, ale widać również duże zainteresowanie świąteczną dostępnością obiektów. 

Optymistyczne raporty

Jak donoszą przedstawiciele największych biur podróży – dużym zainteresowaniem cieszą się również turystyczne oferty wyjazdów za granicę. Ze względu na korzystny układ kalendarza już teraz udało się sprzedać więcej świątecznych wyjazdów niż w analogicznym okresie przed pandemią. Optymistyczne są również raporty konsumenckie, które badają przedświąteczne nastroje zakupowe. Wynika z nich, że w tym kolejnym, pandemicznym roku wydamy na święta więcej niż w poprzednim. Ze względu na galopującą inflację i zmianę naszych nawyków inaczej podchodzimy do zakupów prezentowych, skupiając się na niematerialnych wartościach. W tej sytuacji to właśnie świąteczne podróżowanie może okazać się źródłem naszej niematerialnej satysfakcji, której brakowało nam w czasie lockdownu.

Oferty, których poszukujemy

Wysokie zainteresowanie świątecznymi wyjazdami i ofertami pobytu to dowód na to, że tego rodzaju wyjazdami zaczęły interesować się osoby, które do tej pory wybierały klasyczny model świętowania. Dlatego też pojawia się coraz więcej zróżnicowanych ofert, które mają zaspokoić oczekiwania różnych grup gości. Większość ofert przygotowywanych przez duże, hotelowe obiekty to w pełni kompleksowe produkty, które są skierowane głównie do rodzin. Wśród atrakcji najczęściej występują:  

  • świąteczne zajęcia dla dzieci z animatorami – gry i zabawy ruchowe, wspólne ubieranie choinki, dekorowanie pierników, pokazy bajek czy nieograniczony dostęp do sali zabaw, 
  • pakiety zdrowotno-relaksacyjne dla dorosłych: dostęp do strefy wellness&SPA, zabiegi kosmetyczne i regeneracyjne,  
  • specjalna oferta restauracyjna – oprócz samej kolacji wigilijnej – obfite śniadania i słodkości, które mają zapewnić dostatni komfort podczas pobytu.  

Nowe świąteczne trendy

Wielu nowych gości, dla których świąteczny pobyt w hotelu będzie eksperymentem – z pewnością oczekują czegoś więcej. Dlatego już teraz w ofertach wielu obiektach pojawia się mnóstwo nowych elementów, które mają tworzyć autentyczną atmosferę i niepowtarzalny charakter świąt. Popularnymi elementami w tegorocznych pakietach świątecznych są:  

  • wspólne ogniska i kolędowanie na świeżym powietrzu,  
  • koncerty kolęd z udziałem profesjonalnych muzyków, 
  • regionalne kulinaria i wiernie odtworzone, tradycyjne potrawy świąteczne,  
  • propozycje całodniowych aktywności – wycieczki z przewodnikiem, zwiedzanie okolicy, warsztaty integrujące dla całych rodzin.  

Tegoroczne święta z pewnością będą zupełnie inne, zarówno od tych, jakie pamiętamy sprzed roku, jak i tych, sprzed pandemii. Wspólny, rodzinny wyjazd będzie w wielu przypadkach doskonałym prezentem oraz okazją do integracji i wzmocnienia więzi. Dlatego w swojej ofercie warto zaproponować coś, co pomoże gościom zrealizować te ważne potrzeby. Warto również przygotować pakiet świąteczny, który dodatkowo zachęci Gości do przyjazdu.