Tarcza antykryzysowa - co musisz wiedzieć?
Dowiedz się więcej

Koronawirus wpływa negatywnie zarówno na polską, jak i światową gospodarkę. 9 kwietnia Sejm przyjął przepisy uzupełniające Tarczę Antykryzysową. Z nowego programu skorzystać może nawet 670 tys. polskich firm, zarówno mikrofirm, MŚP oraz dużych przedsiębiorstw. Do polskich firm ma trafić prawie 100 mld złotych, z czego nawet do 60 mld zł to środki bezzwrotne. Program ma na celu przede wszystkim pomóc zachować płynność finansową, a tym samym zapewnić wsparcie i ochronę rynku pracy. 

Najwięcej, bo prawie 50 mld złotych, ma trafić do małych i średnich przedsiębiorstw. Około 25 mld do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) i do dużych przedsiębiorstw. Dla mniejszych firm środki wypłacać będą banki, a dla większych Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania pomocy w ramach programu Tarczy Antykryzysowej, zawarte są na stronie internetowej gov.pl. 

17 kwietnia Sejm przyjął poprawki Senatu i ustawa zostanie teraz skierowana do podpisu Prezydenta. 

Nowa normalność - nowe obowiązki

Od czwartku 16 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Wprowadzono m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust dla osób przebywających w skupiskach ludzi. Przedłużone zostaną również dotychczasowe ograniczenia dotyczące przemieszczania się czy gromadzenia. Nadal obowiązuje zamknięcie restauracji do 19 kwietnia, a do 26 kwietnia pozostają zamknięte szkoły oraz przedszkola, a matury oraz egzaminy zostały przełożone. 

Natomiast od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady dotyczące bezpieczeństwa. Jest to początek planu związanego ze znoszeniem ograniczeń związanych z COVID-19. Proces ten został podzielony na etapy. Pierwszym z nich będzie zwiększenie ilości osób, które w jednym czasie będą mogły zrobić zakupy w sklepie. Zniesiony zostanie również zakaz wchodzenia do parków i lasów w celach rekreacyjnych. Są to pierwsze ostrożne działania, których celem ma być powrót do normalności, a także odmrożenie polskiej gospodarki. 

Luzowanie obostrzeń

Zdejmowanie obostrzeń będzie stopniowe, a daty kolejnych etapów wyznaczane będą po analizie. Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową obserwację zmian, a przejście do dalszych etapów zdejmowania ograniczeń zależeć będzie od: 

  • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), 
  • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych – zakaźnych), 
  • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne. 

Oznacza to, że Rząd będzie mógł zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmianyJak planowane są kolejne etapy zdejmowania obostrzeń? W drugim etapie planowane jest otwarcie niektórych instytucji kultury (np. bibliotek, muzeów czy galerii sztuki) a także sklepów budowlanych w weekendy oraz otwarcie hoteli innych miejsc noclegowych, ale z ograniczeniami. Niestety na ten moment nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju ograniczenia mają to być.  

W trzecim etapie planowane jest wznowienie działalności zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, otwarcie galerii handlowych, a także gastronomii (umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami). Powoli do żłobków, przedszkoli i szkół w klasach 1-3 wracać będą mogły dzieci, ale z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali. W czwartym etapie otwarte zostać mają kluby fitness, salony masażu oraz kina i teatry. 

Plany na przyszłość

Mimo tego, że nadal nie ma daty, kiedy hotele mogłyby wznowić swoją działalność, to niektóre obiekty już zaczynają zastanawiać się nad tym, jakie środki ostrożności trzeba będzie wprowadzić po ponownym otwarciu. Oczywiście nie wiadomo na co będą zwracać uwagę Goście zaraz po pandemii, ale można się domyślać, że jedną z tych rzeczy może być szczególna dbałość o czystość i higienę. Specjaliści z branży mówią nawet o „nadwrażliwości” Gościa hotelowego na porządek i sterylność. Nawet niewielkie uchybienie w tej kwestii może być powodem do reklamacji bądź niepochlebnej opinii. Dlatego już teraz warto pomyśleć o środkach dodatkowych, takich jak płyn do dezynfekcji dostępny w każdym pokoju, ale również w częściach wspólnych (hotelowa restauracja, hole czy baseny). Warto rozważyć zmianę sposobu podawania śniadań zmiana bufetu szwedzkiego na śniadania serwowane wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Popularnym zabiegiem może stać się również ozonowanie pokoi. 

Na pewno pojawi się jeszcze wiele pomysłów na to, jak poradzić sobie z powrotem Gościa do hotelu na pandemii. Nowe etapy i zdejmowanie ograniczeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Będziemy musieli żyć z nią przez dłuższy czas i będziemy musieli nauczyć się z nią funkcjonować na nowo.